Söyleşi: Fotoğrafın Cinsiyeti Olur mu?

Fotoğrafın Cinsiyeti Olur mu? 22 Haziran 2018, Cuma. 19.30. Yrd.Doç.Murat Göç

 

22 Haziran 2018 Cuma, 19:30 – 21:30 

Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi


Herkese Açık · Düzenleyen: Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi

Yard.Doç.Dr. Murat Göç'ün Çizgelikedi Görsel Kültür Buluşmaları kapsamında gerçekleştireceği bu söyleşide, "Fotoğrafın bir cinsiyeti var mıdır?" sorusuyla başlayan bir tartışmaya adım atıyoruz.


"Fotoğrafın bir dili olduğuna göre, dilin de cinsiyeti olduğuna göre, fotoğrafın da erili dişili vardır demek ki, olmalı. Peki, neye bakarak biliriz bir fotoğrafın cinsiyetini, fotoğrafın bize gösterdiklerine, göstermediklerine ve sakladıklarına dair düşünürken, fotoğrafın cinsiyetini bilmek bize ne katacak? Ne kadar belirleyici olabilir ki cinsiyet, bir hikayeyi dinlerken? Yoksa tüm hikayeler, fotoğraflarinki de dahil, cinsiyetli mi doğarlar?

Gündelik hayat fotoğrafları üzerinden başlatacağımız ve fotoğrafın farklı alanlarına ve dönemlerine doğru yol alacağımız bu tartışmanın merkezinde, sıradan, göz ardı edilen ve estetik dışı kabul edilen fotoğraf pratiklerinin kadın yazını ve kadın dili ile ne kadar ilintili olduğu ve fotoğrafta bir dişil dil kurmanın, dişil fotoğrafın ilham verdiği kuraldışılık ve "sapkınlıkla" mümkün olup olamayacağı soruları yer almaktadır."


Söyleşi konuğumuz Yard.Doç.Dr.Murat Göç, kültür çalışmaları, eleştiri kuramları, toplumsal cinsiyet kuramı ve eleştirel erkeklik çalışmaları, fotoğraf ve görsel kültür konularında düşünüyor, yazıyor, öğretmeye gayret ediyor. Halen Pamukkale Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde görevli.


NOTLAR:

  • Kısıtlı sayıda katılımcı ile gerçekleşecek etkinlik  ücretsiz olup; önceden Çizgelikedi'yi arayarak (0232.2471247) veya bu e-postaya yanıt vererek isim yazdırabilirsiniz.
  • Çizgelikedi'ye ulaşım krokisi için buraya tıklayabilirsiniz.